Położenie
Położenie Gminy Ręczno

Gmina Ręczno położona jest w południowej części województwa łódzkiego w powiecie piotrkowskim. Graniczy od północy z gminą Sulejów, od wschodu z gminami Aleksandrów i Przedbórz, od południa z gminą Masłowice, od zachodu z gminami Łęki Szlacheckie i Rozprza. Tworzy ją 14 sołectw. Powierzchnia gminy wynosi 89,21 km2. Użytki rolne stanowią 54,5 %, lasy i grunty leśne około 37 % ogólnej powierzchni gminy. Wschodnią granicę gminy stanowi rzeka Pilica.
Gmina leży na pograniczu mezoregionu Równiny Piotrkowskiej oraz Wzgórz Radomszczańskich (granica przebiega pomiędzy wzgórzem Czartoria a doliną rzeki Stobienki). Pod względem geologicznym gmina znajduje się na pograniczu Nizin Środkowopolskich i Wyżyny Małopolskiej.
Przez teren gminy przebiega w kierunku północ-południe granica dwóch jednostek strukturalnych: Niecki Łódzko-Mogileńskiej i Osłony Gór Świętokrzyskich. Na wschód od tej granicy dominują utwory jurajskie, na zachód utwory kredowe.
Część terenu gminy Ręczno leży w obrębie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego fragment dorzecza Pilicy od Przedborza do okolic Tomaszowa Mazowieckiego. Występują tu kompleksy leśne (pozostałość Puszczy Nadpilickiej) z bogatą szatą roślinną oraz ciekawie ukształtowana dolina Pilicy i jej dopływów z bogatą szatą roślinną i siedliskami wielu rzadkich gatunków fauny i flory. Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody:
- Rezerwat Wielkopole, o powierzchni 42,04 ha, położony u podnóża piaskowego wzgórza Czartoria położonego 270 m n.p.m., z liczącymi około 150 lat drzewostanem sosnowym, jodłowym, dębowym.
- Rezerwat florystyczny „Jawora” o powierzchni 87,99 ha, położony na północnym zboczu Bąkowej Góry, z licznymi zbiorowiskami roślinnymi gatunków chronionych.
Ponadto na terenie gminy zlokalizowane są zabytkowe parki, użytki ekologiczne oraz liczne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej.