Logo Ręczno Urząd Gminy

Herb Gminy

 

Dnia 03.07.2009 roku gmina Ręczno oficjalnie uzyskała tytuły heraldyczne, jakimi są herb, flaga oraz pieczęć. Uroczyste przekazanie symboli odbyło się na sesji Rady Gminy. 
Prace nad opracowaniem herbu trwały dość długo, gdyż rozpoczęły się już 2006 roku a ich wykonanie zlecono Bartoszowi Szymusikowi.
Pierwsze projekty herbu Gminy Ręczno przygotowane zostały w 2006 r. i zostały przedłożone do zaopiniowania ekspertom Komisji Heraldycznej, która zaopiniowała je negatywnie.
Negatywna opinia ekspertów Komisji skłoniła władze Gminy do wznowienia prac nad herbem, ale z udziałem osób, które wykonywały już takie zlecenia, i których projekty znajdywały uznanie w oczach ekspertów Komisji. Wtedy to też, wykonanie prac powierzone zostało Markowi Adamczewskiemu i Andrzejowi Kupskiemu. Był to listopad 2007 r.  By należycie opracować projekt postanowili zbadać: 
a). stosunki własnościowe, 
b). możliwość wykorzystania charakterystycznej nazwy miejscowości do stworzenia tzw. znaku mówiącego oraz 
c). funkcjonowanie miejscowego kultu religijnego i perspektywy wykorzystania patrona lokalnej społeczności do stworzenia miejscowego znaku. 
Niestety w przeszłości Gmina nie posiadała żadnych tytułów heraldycznych co zmusiło projektantów do stworzenia całkowicie nowych symboli. Nie ma możliwości odwołania się do symboliki przedrozbiorowej i miejskiej. Ręczno nie było miastem przed 1795 r. i jego władze nie wypracowały własnej symboliki samorządowej. W 2007 r. powstać musi zupełnie nowy herb, a poszukiwania odniesienia symbolicznego prowadzone muszą być w przestrzeni zakreślonej punktami a-d, wytycznych przedstawionych poniżej. 
Jeśli okoliczności jednak zmuszą do kreowania nowego herbu, to podczas pracy należy wziąć pod uwagę następujące fakty z przeszłości:
a) genezę miejscowości będącej siedzibą gminy,
b) etymologię nazwy gminy,
c) symbolikę związaną z wezwaniem kościoła parafialnego,
d) symbolikę, w tym herb, związaną z założycielem miejscowości-siedziby gminy,
charakterystyczne osiągnięcia kultury ludowej.
Z oczywistych względów zainteresowania projektujących skoncentrowały się na kościele w Ręcznie i na jego patronach. Wezwanie kościoła parafialnego, legenda o pobycie św. Stanisława w Ręcznie, a przede wszystkim akceptacja tej drogi dochodzenia do herbu, wyrażona przez władze gminy, zdecydowały o rozpoczęciu poszukiwania właściwej formy graficznej dla herbu, odwołującego się do osoby św. Stanisława. Projektujący uznali, iż portret ideowy św. Stanisława w stroju pontyfikalnym z uwagi na stosunkowo częste wykorzystywanie tego motywu w heraldyce samorządowej nie będzie najlepszą formą narracji. Także za taką uznali wykorzystanie motywu wskrzeszenia komesa Piotra, a to z uwagi na wykorzystywanie tegoż niegdyś przez parafię. Projektujący zwrócili uwagę, iż w heraldyce samorządowej (jak dotąd) nie dość często eksponowano tę część legendy św. Stanisława, w której jej autorzy zwracali uwagę na „cud czterech orłów”, które z czterech stron świata nadleciały, aby zatroszczyć się o czcigodne partykuły zamordowanego biskupa krakowskiego. Wątek zlatujących się orłów odnajdujemy w żywocie św. Stanisława. Z czasem motyw ten wykorzystywany był jako oczywista zapowiedź zjednoczenia Państwa Polskiego, które – jak porąbane ciało świętego – na powrót, w cudowny sposób miało się zrosnąć.
Projektanci poszukiwali znaku oryginalnego, wyprowadzonego z dobrego, trzynastowiecznego wzorca, ale dostosowanego do innych zadań. Redukcji poddana została postać biskupa i wyobrażenia orłów. W miejsce pełnej postaci, portretu ideowego świętego wprowadzona została infuła, dość jednoznacznie wskazująca na funkcję, pełnioną przez Stanisława ze Szczepanowa. Uproszczenie rysunku orłów polegało na zachowaniu ich głów i usunięciu reszty ciał. Uproszczenie rysunku pozwoliło na zbudowanie złożonego godła w sposób zapewniający jego czytelność i komunikatywność nawet podczas obserwacji, prowadzonej z pewnego oddalenia, przy zachowaniu pierwotnego przesłania. Tym samym godło uzyskało cechy właściwe kompozycjom heraldycznym. Barwy herbu w naturalny sposób odwołują się do treści, charakteru i składowych, tak aby zachować oczywiste skojarzenia z sacrum i symboliką Orła Białego.
Otrzymano herb niepowtarzalny, pozwalający nie tylko na łatwą identyfikację konkretnej wspólnoty samorządowej, ale również będący elementem integrującym tę wspólnotę poprzez dobrane symbole.

 

    

 

     

 

  

Wójt gminy zaprasza

Piotr Łysoń

godziny przyjęć interesantów
środa 9:00 - 12:00

tel. 044 781 32 21
e-mail: wojt@reczno.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.