Logo Ręczno Urząd Gminy

News

Dzień Kobiet kiedyś i dziś

08.03.2019

Dzień Kobiet kiedyś i dziś

 

Początki tego wyjątkowego święta można znaleźć już w starożytnym Rzymie, kiedy wyznaczono specjalny dzień poświęcony płci pięknej. Matronalia - było to święto obchodzone przez zamężne kobiety w pierwszym tygodniu marca. Miało ono związek z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Tego dnia mężowie obdarowywali swoje żony prezentami.
Współcześnie początki tego święta związane są z ruchem robotniczym z przełomu XIX i XX wieku. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku tysiące kobiet, pracownic fabryki tekstylnej domagało się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Dzień Kobiet miał upamiętniać te ofiary walki o równouprawnienie.

8 marca 1910 roku podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze ustanowiono dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się większości ludzi z czasami PRL-u. Sposób jego świętowania przywędrował do nas z ZSRR. Dzień ten był obchodzony obowiązkowo w zakładach pracy i szkołach. Komunistyczny scenariusz przewidywał wręczanie paniom w zakładach pracy prezentów i kwiatów, których odbiór musiały często pokwitować. Prezentami były dobra materialne jak rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła, kawa czy herbata, których brakowało na rynku.
Organizowano też okolicznościowe akademie, były przemówienia i toasty. W miejscach publicznych pojawiały się portrety kobiet pracujących w różnych zawodach, prasa była pełna propagandowych materiałów. Obchody święta miały przypominać obywatelom o wielkich ideach socjalizmu.

Obecnie 8 marca odbywają się organizowane akademie, koncerty, miłe wieczory przy świecach. I chyba najmilsze dla każdej z pań (niezależnie od wieku) otrzymywanie kwiatów, życzeń i drobnych upominków.

W Ręcznie Panie z okazji zbliżającego się tego miłego dnia uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym 3 marca w Sali GOK-u przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Ręczno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Ręcznie. Były życzenia od Pana Wójta Piotra Łysonia dla wszystkich kobiet, słodki poczęstunek, pokaz makijażu oraz ręcznego arcydzieła. Nie zabrakło także zabawy z nagrodami przy karaoke.

Dziękujemy wszystkim za miło spędzone chwile, Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Kobiet oraz zapraszamy za rok.

Wójt gminy zaprasza

Piotr Łysoń

godziny przyjęć interesantów
środa 9:00 - 12:00

tel. 044 781 32 21
e-mail: wojt@reczno.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.